Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Batuku, sömürgeciler tarafından ‘çok Afrikalı’ olduğu için yasaklanan ünlü Cape Verde dansı

Cape Verde, harika plajları ve turistlerin daha fazlası için geri gelmesini sağlayan nefes kesen 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri sayesinde Afrika’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Ülke, diğer sözlü geleneklerin yanı sıra şarkıları, atasözleri, popüler inançları, batıl inançları ile de tanınır. Günümüzde popüler bir sözlü gelenek Batuku şarkısı ve dansıdır. Erkeklerin davul sesine ellerini çırptığı ya da bir enstrüman çaldığı görülse de, aslında bir kadının dansıdır.

Cape Verde’deki en eski belgelenmiş müzik geleneği olan Batuku’nun kökenine dair çeşitli açıklamalar var. Bazıları köle sahiplerinin kadınlara cinsel istismarda bulunduğu kölelik sırasında ortaya çıktığını söylerken, diğerleri kölelik veya sömürgecilik altında yaşarken bir çocuğun, eşin veya diğer akrabaların ölümüyle ilgili kadınların sefaletinden kaynaklandığına inanıyor. Ancak Batuku’nun köleler tarafından adalara getirildiği konusunda geniş çapta mutabık kalınmıştır.

Kölelik döneminde Batuku bir ifade biçimiydi. Esaret altında yaşayan köleleştirilmiş erkekler ve kadınlar, dansı yaparken saatler geçirirken özgürlük anları buldular. Kadınlar, birbirinden duygusal ve enerjik hareketleri ile pek çok büyüleyici gelen, Batuku sahne, acı veya üzüntü ifade şarkıları ile toplumları hakkında görüşlerini ifade ederken duydu ve saygın hissettim.

Batuku, başka bir dans funanasıyla birlikte sömürgecilik döneminde yasaklandı. Yazarlar Katherine Carter ve Judy Aulette tarihçilere atıfta bulunarak, Portekiz Kralı I. Manuel, dansı yasaklayan bir yasayı “çok Afrikalı” ve “çok ilkel”, “gürültülü” ve “uygunsuz” olduğunu söyleyerek kabul etti. Aynı zamanda, o zamanlar Portekiz İmparatorluğu’nun resmi dini olan Hıristiyanlığın değerlerine karşı bir suç olarak kabul edildi.

Dahası, sömürge makamları dansın “özgürlük provası” olduğunu ve bu nedenle yasalarca yasaklanması gerektiğini savundu. Yasaya aykırı giden biri para cezası veya hapis cezası olduğu bildirildi. Ama Batuku galip geldi. Dans formu, “insanların evlerinde yeraltında” olmasına rağmen yapılmaya devam etti.”

Cape Verde’nin 1975’te Portekiz’den bağımsızlığını kazanmasının ardından ada ülkesinin yeni liderleri vatandaşları Batuku’yu incelemeye çağırdı. Aynı zamanda, dans formu etkinliklerde, özellikle festivallerde tanıtılırken, politikacılar kongrelerinde sahne almak için Batuku dansçılarının hizmetlerini işe aldılar. Bugün, Batuku düğünler, partiler, vaftizler vb. Dahil olmak üzere çeşitli sosyal etkinliklerde gerçekleştirilmektedir.

Kadınların atalarının tarihi hakkında şarkı söylediklerini veya dans sırasında izleyicilere övgü ve tavsiyelerde bulunduklarını duyabilirsiniz.

Ve işte nasıl yapıldığı.

Yazarlar Carter ve Aulette şöyle yazıyor: “Batuku ritmik bir vuruş ve bir çağrı ve cevaptan oluşuyor; şarkıcı sesleniyor ve diğerleri cevap veriyor. Şarkı ilerledikçe kelimeler genellikle oluşur. Dans, ritmi sağlayan derme çatma davullar tarafından yönlendirilir – bacaklar arasında tutulan, bazen plastikle kaplanmış ve ellerle dövülmüş, yuvarlanmış bir pano veya bez.

“Kadınlar yarım daire içinde oturur ve şarkı söylerken, üst uylukların etrafına şal takan bir kadın çemberin ortasında dans eder (Lobban, 1998). Kadın önce dönen kalçalarla yavaşça dans eder ve daha sonra dans, kumaş vurma ve şarkı söyleme zirvesine ulaşana kadar daha hızlı dans eder (Irwin, 1998).”

Carter ve Aulette, bazı kadınların yeteneklerini sergilemek için dans ederken başlarına bir şişe alkollü içki koyduğunu da ekliyor. “Her şarkının sonunda dansçı bir sonraki dansçıyı ona şal vererek ya da etrafına yerleştirerek seçer ve daireyi terk eder (Máximo, 1998).”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.