Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Çad adını nasıl aldı?

Afrika’nın kara kütlesine göre en büyük ülkelerinden biri olan orta Afrika ülkesi Çad, petrol, altın ve uranyumla kutsanmıştır. Karaya oturmuş ülke, kuzeyde Libya, güneybatıda Nijerya ve Kamerun, batıda Nijer, güneyde Orta Afrika Cumhuriyeti ve doğuda Sudan olmak üzere altı ülkeyle sınır paylaşıyor.

Ulus 1960 yılında başlamış olabilir, ancak coğrafi alan M.Ö. 7. binyıldan beri doldurulmuştur. Bölgedeki en eski yerleşimler, eksantrik sözlü tarihleriyle tanınan Sao halkı tarafından kurulmuştur.

Sao’dan sonra imparatorluğu Kanem-Bornu İmparatorluğu modern Nijer, Çad, Nijerya ve Kamerun’a yayılan Kanem halkı geldi.

Kanem ve ondan sonra gelen imparatorluklar, bölgeden geçen Sahra ötesi ticaret yollarını kontrol etmeleri nedeniyle büyüdü. Örneğin Kanem köle ticaretinde o kadar başarılı oldu ki, bir noktada imparatorluktaki her üç kişiden biri köleleştirildi.

Bugün Çad’da, Kanem olarak tanımlananlar nüfusun% 10’undan biraz daha azını oluşturuyor. Nilotik Sara halkı çoğunlukta olsa da, Çadlıların% 10’undan fazlası Arap olarak tanımlanıyor ve yerel olarak Baggara olarak adlandırılıyor.

Bugün bildiğimiz ülkeyi adlandırmakla tanınan Çad Gölü havzasının en eski halklarıydı. Çad Gölü 7.000 yıldır varlığını sürdürmektedir ve bu süre zarfında sayısız halk için yerleşim nedeni sağlamıştır.

Çad, Kanuri dilinde bu şekilde adlandırılır çünkü sulara bir referanstır. Çok geçmeden, bir göl için halkın dilsel terimi tüm alan için referans oldu. Bu, 18. ve 19. yüzyıllarda bölgeye yapılan Avrupa istilasıyla birlikte taşa döküldü.

Lehçelerin sürekliliği olan Kanuri dili, orta Afrika’nın birçok yerinde bu güne kadar konuşulmaktadır. Bununla birlikte, ikincisi ülke ile olan tarihsel bağlantısına rağmen, Çad’da Kanuri konuşmacılarından daha fazla Arap konuşmacı bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.