Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Etiyopya’nın Amhara halkının popüler yılan dansı Eskista’ya bir bakış

Dans, bir stres rahatlama şekli, bir eğlence veya bazıları için bir egzersiz rutini olabilir. Bununla birlikte, Afrika’da dans, bir tür sanat, ritüel veya belirli bir sonucu tetiklemenin bir yolu olarak alır. Afrika’daki dans aynı zamanda sosyal rekreasyon, dua ve özveri biçimini de alabilir veya bazen eğlence ve eğlence dışında belirli bir amaca dair net bir göstergesi yoktur.

Etiyopya’da, en ikonik danslarından biri olan Eskista, sadece popüler bir eğlence biçimi değil, aynı zamanda çeşitli yaşam dersleri verirken farklı hikayeler anlatıyor. Bu Dünyanın her yerinde yazdığı gibi, bazı Eskista hareketleri “Etiyopyalıların bir gün boyunca yaptıkları vücut hareketlerini simüle ediyor, diğerleri hayvanların hareketini, hatta bir yılanın kayan boblarını bile taklit ediyor.”

Ve bir yılanın yaptığı hareketleri taklit ettiği için Eskista, birçok kişi tarafından yılan dansı olarak tanınmaya başladı. Amharca’da “dans eden omuzlar” anlamına gelen Eskista, Amhara bölgesine özgü geleneksel bir Etiyopya dansıdır. Genellikle bir grupta erkekler, kadınlar ve çocuklar tarafından yapılır. Eskista dansçıları genellikle sıralar oluşturur veya gruplar halinde dizilir, mevcut herkesi omuz titremeleri ve parıltılarıyla meşgul eder.

Eskista adını dansla ilişkili yoğun omuz hareketlerinden almıştır. Bu omuz hareketleri dansı benzersiz kılar ve onu genellikle ayakları ve bacakları vurgulayan birçok Afrika dansından ayırır. Aynı omuz hareketleri, komşu Eritre’deki Tigrinya halkının şim-şim dansı ile de görülebilir. Batı Kenya’daki Luhya halkı da “omuz omuza” anlamına gelen “amabegha khu mabekha” adlı benzer bir dans gerçekleştiriyor.

Dahası, Eskista Etiyopya’nın diğer popüler dansı Tigrigna’ya benzeyebilir, ancak Afrika’daki Müzik, ellerin ve ayakların kullanımı söz konusu olduğunda Tigrigna’nın statik olmadığını açıklıyor.

Peki Eskista nasıl yapılır?

Etiyopya yılan dansı, omuz bıçaklarını yuvarlamayı, omuzlarını zıplatmayı ve göğsünü eğmeyi içerir. Dansçılar, pamuktan yapılmış ve sanatçının cinsiyetine bağlı olarak farklı renklerle boyanmış gabi kumaşı sayesinde güzel ve zahmetsizce hareket ederler.

Eskista genellikle flüt, davul ve masinqo gibi geleneksel enstrümanların yanı sıra beş veya altı telli kase şeklindeki bir lir olan krar ile birlikte geleneksel Etiyopya müziği ile gerçekleştirilir. Çok teknik bir dans olan Eskista sanatçıları, çalınmakta olan geleneksel Etiyopya müziği ile uyumlu olarak başlarını, boynunu, omuzlarını ve göğsünü belirli bir şekilde hareket ettirmelidir. Düğünlerde, tatil partilerinde ve diğer sosyal etkinliklerde, inanılmaz derecede iyi dans eden bir Eskista sanatçısının başına para koymak nadir değildir.

Her birinin kendi geçmişi olan Eskista çeşitleri vardır. Afrika’daki müzik, dansın doğasının aşk, iş, savaş, avlanma veya din gibi temalara bağlı olarak değiştiğini yazıyor.

Günümüzde Eskista genellikle geleneksel müzikle seslendirilse de, modern müzisyenler gençlere daha çekici gelmek ve onları köklerine bağlamak için onu dublajla birleştirmeye başladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.