Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Güney Afrika’nın en eski dilinin kalan son konuşmacısının neden yaşayan bir insan hazinesi olduğu

Afrika’nın tarihten asla silinmemesi gereken kaynaklarından biri de dildir. Afrika dilleri, insanların kendileri kadar çeşitlidir. Dünyada 7.000’den fazla yaşayan dile sahip olan UNESCO, yüzyılın sonuna kadar yarısından fazlasının neslinin tükeneceğini öngörüyor. Son zamanlarda, Afrikalıların bir bütün olarak toplamda yaklaşık 2.000 farklı dil konuştuğunu ve bunun kabaca tüm dünya dil mirasının yaklaşık üçte birine eşit olduğunu belirtti.

Son çalışmalar, yerli Afrika dillerinin kullanımında istikrarlı bir düşüş olduğunu göstermiştir ve çoğu Afrika ülkesinin yakında İngilizce’yi ilk ve belki de tek dil olarak konuşacağına ve kültür ve kimlik kaybına yol açacağına dair korkular vardır. İnsan hakları uzmanları, ülkelere “yerli halklarla tam işbirliği içinde mevzuat, politikalar ve diğer stratejiler yoluyla yerli dilleri tanımalarını, korumalarını ve teşvik etmelerini” tavsiye etmişlerdir.”

Güney Afrika’da, 88 yaşında bir kadın, çocukluğunun dilinin korunmasını ve hayatta kalmasını sağlamak için zaten çok çalışıyor. Sevgiyle Ouma (Afrikaans dilinde büyükanne) olarak bilinen Katrina Esau Katrina, Güney Afrika’nın San topluluğu tarafından konuşulan dillerden biri olan N | uu’nun bilinen tek akıcı konuşmacısıdır.

Esav’ın küçük kardeşi olan Simon Sauls geçen ay öldü ve Esav’ı güney Afrika’nın orijinal dili olarak kabul edilen N | uu’nun kalan son konuşmacısı yaptı. Bu dilin dünyada Esav’dan başka akıcı konuşmacıları olmadığı için BM tarafından “kritik tehlike altında” olarak tanınmaktadır.

Upington’daki küçük Rosedale kasabasında yaşayan Esau, toplumunda bir şef statüsüne sahiptir. 10 yılı aşkın bir süredir, topluluktaki çocuklara 45 farklı N | uu tıklaması da dahil olmak üzere 112 sesi öğretiyor. Esau BBC’ye verdiği demeçte, ”Dili öğretiyorum çünkü öldüğümüzde neslinin tükenmesini istemiyorum” dedi. “Elimden geldiğince çok şey aktarmak istiyorum ama çok fazla zamanımız olmadığının farkındayım.”

Topluluğunda, insanlar çoğunlukla 1600’lerde Güney Afrika’ya gelen Hollandalı yerleşimciler tarafından konuşulan dille ilgili olan Afrikalıları konuşuyorlar. apartheid dönemi Güney Afrika’daki Kalahari Çölü’nün etrafındaki beyazlara ait bir çiftlikte büyürken Esau, işvereninin annesinden öğrendiği dili konuşmasına asla izin vermediğini söyledi. Esav, diğer birçok Güney Afrikalı gibi, N / uu dilini terk etmek zorunda kaldı ve Afrikaans konuşmayı öğrendi.

Birçoğu daha sonra, bir N / uu konuşmacısı olan Elsie Vaalbooi’nin diğer konuşmacıları yerel radyodaki bir program sırasında öne çıkmaya çağırdığı 90’ların sonlarına kadar dilin tükendiğini düşündü. Bu, ülkenin çoğunluk yönetimine geçmesinden sonraydı. Inews tarafından yayınlanan bir rapora göre, Kuzey Cape bölgesinden yaklaşık 20 yaşlı konuşmacı öne çıktı. Yıllar geçtikçe konuşmacı sayısı azaldı. Bugün Esau, San dilini ve kültürünü koruma hamlelerinin bir parçası olarak tıklama bakımından zengin dili öğreten bilinen tek konuşmacı.

Evindeki okulu, selamlar, hayvan isimleri, kısa cümleler ve vücut parçaları gibi temel bilgileri öğrenen üç ila 19 yaş arası öğrencilere hitap ediyor. Hiç okuma yazma öğretilmeyen Esav, dili öğretmek için şarkı, resim ve oyun kullanır. Yakın zamana kadar, nesiller boyunca sözlü olarak aktarıldığı için yazılı bir dil olarak N | uu kaydı yoktu. BBC, Londra’daki Doğu ve Afrika Araştırmaları Okulu’ndan (Soas) akademisyenler Sheena Shah ve Cape Town’daki Afrika Dil Çeşitliliği Merkezi’nden Matthias Brezinger sayesinde Esau’nun öğretim amaçlı bir N | uu alfabesi ve temel dilbilgisi kuralları oluşturabildiğini söyledi.

Shah, ınews tarafından ”Ouma Katrina’nın umutsuzca istediği şey öğretme ve öğrenme materyalleriydi” dedi. “Topluluğundaki çocukların sabah okula gittiğini ve matematik, ingilizce ve Afrikaans için ders kitapları olduğunu söyledi. Fakat okul sonrası derslerinde basılı materyalleri yoktu. Dilinin aynı seviyede ele alınmasını istiyordu.”

Sözlü dili yazılı hale dönüştüren Esav, bu yılın Mayıs ayında N / uu dilinde yazılmış “Kaplumbağa ve Devekuşu” adlı çocuk kitabını piyasaya sürdü. Güney Afrika Ulusal Kütüphanesi’ne göre, bu nesli tükenmekte olan N / uu dilinde yazılmış ilk kitap. Esav incelikle yaşlanırken dili öğretmeye devam ederken, gelecekte başkalarının dili duymasını sağlamak için ses ve video kayıtları da yapılmıştır.

“Diğer insanların kendi dilleri var. Neden dilimin ölmesine izin verilmeli? Gösteri devam etmeli. İnsanlar olduğu sürece, dil devam etmeli, ”dedi Esav kısa süre önce Güney Afrika’nın en yüksek onurlarından biri olan gümüş Baobab Nişanı ile ödüllendirildikten sonra, San dilini ve kültürünü koruma çabalarına övgüde bulundu.

Şu anda, Güney Afrika’da ölme riski taşıyan tek dil N | uu değil. Bazı topluluklar, Güney Afrika, Botsvana ve Namibya’nın bazı bölgelerinde yaklaşık 250.000 kişi tarafından konuşulan bir Khoisan dili olan Nama gibi dilleri canlandırmaya çalışıyor. Brezinger geçtiğimiz günlerde BBC’ye verdiği demeçte, ”Afrika dillerine baktığınızda, yaşam, ilişkiler, maneviyat, dünya, sağlık, insanlık hakkında farklı bakış açıları iletmelerine yardımcı olduklarını öğreniyorsunuz” dedi.

”Batı dünyasının çok az bildiği yerli topluluklarda yıllar boyunca aktarılan hayatta kalma konusunda zengin bir bilgi birikimi var ve bu diller öldüğünde, bu eşsiz bilgi de kayboluyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.