Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Katılmanız gereken Afrika’nın en büyük balıkçılık kutlaması olan Nijerya’nın Argungu balıkçılık festivali’ne bir göz atın

Son zamanlarda, Nijerya’nın kuzeybatısındaki Kebbi Eyaletinde bulunan bir kasaba olan Argungu’da, insanlar Afrika’nın en büyük balıkçılık kutlaması için toplandıklarında neşe duyuyorlardı. Geleneği koruyan ve korumayı teşvik eden Argungu Uluslararası Balıkçılık ve Kültür Festivali, tarım sezonunun sona ermesi ve balıkçılık sezonunun başlaması münasebetiyle Şubat ve Mart ayları arasında gerçekleşen yıllık bir etkinliktir.

Mart 2020’de festival, güvensizlik nedeniyle 10 yılı aşkın bir süredir devam edemedikten sonra yeniden canlandı. Kebbi Eyaletinden Vali Atiku Bagudu, geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen 2020 Argungu balıkçılık festivali’nde yaptığı açıklamada, ”Bugün, bizimle kutlamak için burada bir araya gelen birçok ileri gelenleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

“Balıkçıların hem Nijerya’nın içinden hem de dışından her yerinden geldiği adil bir rekabet kutlaması. Bu kesinlikle bir birliğin sembolüdür. Bu Nijeryalılar olarak hepimiz için bir meydan okumadır.

“Kebbi halkı olarak, burada olmanızdan gurur duyuyoruz ve Yüce Tanrı’nın her birinizi güvenli bir şekilde eve götürmesi için dua ediyoruz” dedi.

Argungu balıkçılık festivali Nijerya’nın bağımsızlığından öncesine dayanıyor. Bir Batı Afrika imparatorluğu olan Sokoto Halifeliği ile Kebbi Krallığı arasındaki yıllarca süren çatışmanın sona ermesiyle 1943’te başladı.

Bugün, dört günlük kültürel etkinlikte bir tarım gösterisi, su sporları gösterileri ve güreş ve boks gibi diğer etkinlikler yer alıyor. Genellikle Mata Fadan Nehri yakınındaki görkemli balıkçılık yarışmasıyla sona erer, burada en büyük ava sahip balıkçı yarışmayı kazanır. Mata Fadan Nehri, besin kaynağı olmasının yanı sıra, Argungu halkının tarım arazilerini de sulamaktadır.

Balıkçılık festivali başlamadan önce, Sarkin Ruwa olarak bilinen nehrin koruyucusu, festivalin devam edip edemeyeceğini sormak için nehir kahinine fedakarlık yapar. Kahinin izniyle festival başlayabilir.

Bir hesapta, ”Silah sesiyle, binlerce balıkçı Mata Fadan Nehri’ne doğru yarışıyor ve kazanan tatlı su balıklarını aramaya başlamak için suya atlıyor” dedi.

Yarışma başladığında, davulcular davullarını yendi. Yarışmaya katılmasına izin verilmeyen kadınlar, şarkılar ve danslar yaparken davul çalmaya da yardımcı oluyor. Her yıl Kuzey Nijerya ve çevresinden 50.000’den fazla balıkçının balıkçılık yarışmasına katıldığı belgelenmiştir.

Rakipler genellikle geleneksel balıkçılık araçlarını kullanırlar ve birçoğu cesaretlerini sergilemek için balıkları tamamen elle yakalamayı tercih ederler.

Geçen yıl 78 kilo ağırlığındaki en büyük balığı yakalayan adam 24.000 dolar, iki yeni araba ve iki Hac koltuğu aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.