Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Keagborekuzi I, iki yaşında dünyanın en genç hükümdarı olan Nijeryalı adam

İki yaşındaki birçok çocuk oyun oynuyor ya da diğer çocuklarla eğleniyordu, ancak Benjamin Ikenchukwu Keagborekuzi I. için değil. O ihale çağında, Nijerya’nın Delta Eyaletindeki Nijeryalı geleneksel bir devlet olan Agbor Krallığı’nın kralı ya da Dein’i olarak taçlandırılmıştı. 29 Haziran 1977’de doğan I. Keagborekuzi, 1979’daki enstalasyonunda tüm dünyanın en genç hükümdarı olarak da bir rekor kırdı.

Guinness Rekorlar Kitabı’nın 1981 baskısında kaydedilen sadece 28 aylık enstalasyonu, babasının zamansız ölümünü ve ardından hüküm süren Agbor hükümdarı James Obika Ikechukwu’yu izledi. O yaşta tahta çıkmak, kalıtsal miras geleneğini takip etti. Bu gelenek, M.S. 1270 yılında Dein döneminde Ağbor kraliyetinin üçüncü hanedanlığı döneminde başladı ve ardından mevcut monarşinin unvanı biliniyordu.

Bazı kayıtlara göre, eski bir krallık olan Agbor, komşu Benin Krallığı tarafından bile asla yenilgiye uğratılmadı. Temel olarak üç ayrı hanedandan oluşur: Ogiso hanedanı, Ogene hanedanı ve şu anki olan Dein hanedanı. Ağbor kraliyetinin üçüncü hanedanlığına başlayan Dein, ölmeden önce 37 yıl (MS 1270’den MS 1307’ye kadar) hüküm sürdü. Oğlu Dein Owuwu kral oldu. Bir hesaba göre Owuwu 26 yıl (1307’den 1333’e kadar) hüküm sürdü. Ekim 1979’da I. Keagorekuzi kral oldu. Bu, 11 yıldır hüküm süren babasının ölümünden sonraydı.

Keagorekuzi Ben sadece iki buçuk yaşında krallığın 18. kralı oldum. Ancak, büyük ölçüde dışkının sürdürülebilirliği ile ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle, I. Keagorekuzi ve kraliyet ailesinin bazı üyeleri yurtdışına taşındı. I. Keagorekuzi yaklaşık 25 yıl orada kaldı ve kısa bir süre önce krallığına geri döndü ve o zamandan beri tebaasını taç etrafında topladı, barışı sağladı ve halkının yaşamını iyileştirmek için reformlar başlattı.

Anayasal bir demokrasi olan Nijerya temsilcilerini seçiyor, ancak ülke genelinde dağılmış yüzlerce etnik topluluk hala kendi geleneksel yöneticilerini kabul ediyor. Kralları yokken Ağbor halkı için zordu.

“Gerçekten, yurtdışında kalmam krallığın gelişimini yüzde 100 etkiledi. Yaklaşık 25 yıldır krallarının yanında olmamasından bahsediyoruz, “dedi Keagorekuzi Son zamanlarda Yumruğa söyledim. “Elbette, yurtdışında uzun süre kalmam büyük sorunlara neden oldu ve hala onlarla uğraşıyoruz çünkü Agbor halkının çoğunluğu krallarını bilmeden büyüdü, bu yüzden artık bir krala hizmet etmek için ne gerektiğini bilmiyorlar. Şimdi neredeyse sıfırdan öğreniyoruz.”

I. Keagorekuzi için hükümdar olmanın en ilginç yanı, “son derece sinir bozucu” olduğunu belirtmesine rağmen bir değişiklik yapma fırsatıdır. Nijerya’nın bol maden kaynaklarını kullanmak yerine “geriye doğru” gittiğinden endişe duyduğunu söyledi. Agbor’un Dein (kralı) olarak diğer mücadelesi, seçkinlerden aldığı muhalefettir.

The Punch gazetesine verdiği röportajda ”Size gerçeği söyleyeyim, Ağbor’daki seçkinler benimle işbirliği yapsaydı, Ağbor’u Dubai gibi yapardım” dedi. ”Eğer [seçkinler] benimle Agbor’da çalışacaklarsa; beş yıl içinde Agbor’u o kadar güzel ve işlevsel hale getirirdim ki, günün hükümeti bunun mümkün olduğunu bilmek zorunda kalacaktı” dedi 2019’te.

Zorluklara rağmen, 44 yaşındaki Nijerya’nın en çok maruz kalan krallarından biri olmaya devam ediyor. Belçika Kral Günü kutlamalarında onur konuğu / konuk konuşmacı ve İspanya Günü kutlamalarında onur konuğu olmasının yanı sıra Almanya Şansölyesi’nin Nijerya ziyareti sırasında Alman Büyükelçiliği’ne konuk oldu. Keagorekuzi Ben de Federal Hükümet tarafından Nijerya ziyareti sırasında İngiltere Kraliçesi’ni almaya davet edilen hükümdarlardan biriydim.

Ayrıca birçok Afrika ve Avrupa ülkesine davet edildi ve 2006’da o zamanki Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo ona bir Üniversitenin Şansölyesi adını verdi ve onu 29 yaşında tüm Afrika’daki herhangi bir üniversitenin (kamu veya özel) en genç Şansölyesi yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.