Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Nijerya’nın Delta Eyaletinde bir krallığın hükümdarı olan 15 yaşındaki Obi Akaeze

Bütün gençler aynı değildir. Ancak çalışmanın yanı sıra, birçoğu film izlemek, partilere veya plaja gitmek, alışveriş yapmak, arkadaşlarla birlikte olmak ve bir topluluğun ağırlığını omuzlarında taşımamak gibi şeyler yapmaktan hoşlanıyor. Beş yıl önce, Nuh Chukwuka Ofulue’nin hayatı, babası silahlı kişiler tarafından kaçırılıp öldürüldüğünde değişti.

Sadece 15 yaşında, bir ortaokul öğrencisi ve geç kralın ilk oğlu olan Obi Edward Ofulue III, Nijerya’nın Delta Eyaletindeki bir topluluk olan Ubulu-Uku Krallığı’nda babasının tahtını devralmak zorunda kaldı. Geleneksel törenler yapıldıktan sonra 20 Şubat 2016’da kral olarak kurulan Ofulue, Obi Chukwuka Noah Akaeze unvanını aldı.

Bir prens, artık kraldı ve gençlik hayatına son verdi. Ubulu-Uku kralları tarafından kral olarak taçlandırıldı, ilk olarak krallığın yeni hükümdarı olarak saraydaki yaşlılar konseyi’ne sunulmadan önce kraliyet ailesinin üyelerine sunuldu.

Törene Ubulu-Uku Kalkınma Birliği Genel Başkanı ve Aniocha / Oshimili Federal Seçim Bölgesini temsil eden Temsilciler Meclisi üyesi de dahil olmak üzere önde gelen kişiler katıldı. Ayrıca geleneksel şefler ve unvan sahipleri, Aniocha Güney Yerel Yönetim Bölgesi Başkanı, dini liderler, kadınlar, gençler ve krallıktaki diğer paydaşlar da mevcuttu.

O zamanlar Ubulu-Uku Krallığı halkı eski krallarının öldürülmesinin yasını tutuyordu, ancak 15 yaşındaki oğlunun yeni kral olarak kurulması neşe getirdi. O sırada Saray Sekreteri Joseph Obazei töreni “harika” olarak nitelendirdi.

“Bu, babası genç ve canlı olduğu için bu pozisyona bile bakmayan genç bir adam. Ne yazık ki, bu kötü olay meydana geldi. Şimdi rahmetli babasının mantosunu alarak tahta geçti. Ubulu-Uku halkı, kral asla ölmediği için tahta geçen birine sahip olduğumuz için çok mutlu “dedi.

Yani halkın gelenek ve göreneğine göre bir kralın ancak yeni bir kral kurulduğunda öldüğü söylenebilir.

Obazei, Yumruğa Ubulu-Uku geleneğine göre, yeni bir kralın kurulması için çok fazla ayin olmadığını açıkladı. “Bizim geleneğimize göre, sabah uyanabilir ve görünen varisin tahtta oturduğunu ve itaat edilecek emirleri verdiğini görebilirsiniz. Bu, gece bir şey olduğunu ve şimdi bir şey olduğunu söyleyecektir.

“Yani, bu genç adam babasının taburesini devraldı ve şimdi şehre yön vermeye başlayabilir.”

Genç hükümdar Akaeze, krallığın büyümesi için ihtiyaç duyacağı desteği vermesi için tebasına başvurdu. Tören sırasında, çocuk-kral eğitimine dikkat ederken tabureyi yönetmek için bir vekilin atanacağı ortaya çıktı.

Ve Akaeze’nin yaptığı da tam olarak buydu. Vanguard’a göre, Temmuz 2019’da, babasının en yakın küçük kardeşi onun için bir Vekil olarak hareket etmeye devam ederken, Akaeze’ye İngiltere Exeter Üniversitesi’nde hukuk diploması verildi. Yirmi bir yaşındaydı.

Anayasal bir demokrasi olan Nijerya temsilcilerini seçiyor, ancak ülke genelinde dağılmış yüzlerce etnik topluluk hala kendi geleneksel yöneticilerini kabul ediyor. Haberlere göre, Akaeze’nin kral olduğu Ubulu-Uku da dahil olmak üzere kuzey Delta Eyaletindeki çoğu toplulukta, ilk doğan oğlunun ebeveynlerinin yerini aldığı primogeniture uygulanmaktadır.

Ubulu-Uku olarak da bilinen Ubulu-Uku, doğuda Ogwuashi Ukwu, batıda Obior, kuzeyde Isselu-Ukwu ve güneyde Ubulu-Unor ile sınırları paylaşan bir İbo şehridir. Tarım, başlıca ürünleri yam, manyok, pamuk, kaju, mısır ve hurma ürünleri olmak üzere toplumun ana mesleğidir. Erkekler genellikle palmiye şarabı ve avcılarıdır, kadınlar ise kumaş dokumalarıyla tanınırlar.

Güvenlik, yaklaşık 10000 kişilik kasabada önemli bir sorun haline geldi, ancak kurulumu sırasında Akaeze, insanlara krallıkta güvenliğin arttırılmasını sağlamak için elinden geleni yapacağına ve aynı zamanda gerekli gelişmeyi kendisine çekeceğine dair güvence verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.