Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Rasta teen’in Jamaika’daki polisin dreadlock’larını kestiğini söylediği gibi öfke

Jamaika Polis Teşkilatı (JCF), bir kadın polis memurunun gözaltında olan Rastafaryalı bir gencin dreadlock’larını kestiği iddia edildikten sonra yoğun bir inceleme altına girdi. Memurun, doğal saç stilinin intihar riski oluşturduğunu düşündüğü için gencin dreadlock’larını kestiğini iddia ettiği bildirildi.

Gleaner, gencin ebeveynleri ve avukatı tarafından şiddetle kınanan olayın, Rastafarians ile Karayip ulusunun polis gücü arasındaki ölümcül 1963 çatışmasının anılarını yeniden uyandırdığını bildirdi.

Haber bültenine verdiği röportajda, 19 yaşındaki Nzinga King, bir çatışmanın ardından 22 Temmuz’da Jamaika’nın Clarendon bölgesindeki memurlar tarafından tutuklandığını söyledi. Genç, iki polis memuru sürücüyü kenara çektiğinde ve bir erkek yolcunun araçtan yanmasını emrettiğinde takside olduğunu söyledi. Erkek yolcu emirlerini görmezden geldikten sonra, memurlardan birinin araca biber gazı sıktığını ve diğer yolcuları görmezden geldiğini söyledi.

İLGİLİ HİKAYELER
“Orada bir bayan emziriyordu ve polis umursamıyormuş gibi davrandı, ben de dışarı çıktım (taksi) ve sinirlendim çünkü oraya bir yolcuyu çıkarmak için geldin ve bütün arabayı biber gazı sıktın” diye hatırladı.

Genç, düzgün nefes alamadığı için biber gazına maruz kaldıktan sonra yüz maskesini çıkarmak zorunda kaldığını söyledi. Ancak memurların ona tekrar takmasını söylediklerini ve eğer uymazsa ada ülkesinin COVID-19 güvenlik protokollerini ihlal ettiği için onu suçlayacakları konusunda uyardıklarını söyledi. Ancak işler oradan tırmandı ve küçük yaştaki bir davranış suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

King’e ödeyemediği takdirde 10 günlük hapis cezası ile 6.000 dolar para cezası verildi. Ve para cezasını ödeyemediği için gözaltına alındı ve Clarendon’daki Four Paths Polis Karakoluna gönderildi ve dreadlock’larını kesti, ancak buna karşı olduğunu söyledi. King, Gleaner’a dreadlock’larını kaybettikten sonra Rastafaryalı olarak küçük düşürüldüğünü söyledi.

“Birçok yere gittim ve kabul edildim. Asla geri çevrilmedim, geri çevrilmedim ya da kenara çekilmedim. Bunu 22 Temmuz’a kadar hiç yaşamadım. Bu benim kültürümden dolayı ilk kez ihlal edildi “dedi.

Genç ayrıca, olayın 16 yaşında toplu tecavüze uğradığı zamanın üzücü anılarını geri getirdiğini söyledi. “Son zamanlarda bir travma geçiriyorum. Travmatize oldum ve şimdi beni cinsel tacize uğradığım bazı anılara geri getirdi ve şimdi fiziksel ve zihinsel tacize uğradım “dedi.

Bu arada, King’in ailesini temsil eden avukat Isat Buchanan, ailenin “ağırlaştırılmış ve korkunç eylem” için tazmin edilmemesi durumunda devlete karşı dava açacaklarını söyledi. Buchanan, “Yasada bir polis memurunun bir Rastafarian’ın kafasını karıştırmasına izin verebilecek bir iskele yok” dedi.

“Siyah saç köklerimizin bir sembolüdür. Birçok devlet aktörü buna kızabilir, ancak Anayasa bunun korunması gerektiğini söylüyor. Bu konuda söyleyeceğim tek şey bu. Rastafarian topluluğunun bir üyesi olarak, Prenses Nzinga bir kadın subay tarafından kafa derisine sürüldü ve yasada hiçbir gerekçe yeterli olmayacak “dedi.

Karayipler ülkesinin Polis Komiseri Tümgeneral Antony Anderson da olayla ilgili soruşturma emri verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.