Fepp.info Hayat hiç bir uzaktan kumanda var. Kalk ve kendin değiştir

Yüzmek Bana Arzuladığım Ağırlıksızlığı Veriyor

Her ne kadar bir ateş işareti olsam da — bir Koç — astrolojide su baskın bir grafik olarak bilinenlere sahibim, bu da göksel konuşmada su işaretlerinde diğer elementlerden daha belirgin gezegenlere ve yerleşimlere sahip olduğum anlamına geliyor. Bana göre, bu atama mükemmel bir anlam ifade ediyor çünkü a) Empatik ve hassas olabilirim ve b) Sonunda doğal yaşam alanımdaymışım gibi suya daldığımda ve suya daldığımda her zaman en mutlu hissettim.

Su basmasıyla ortaya çıkan budanmış parmakları kişisel bir kazanç olarak görüyorum. Hiçbir şey, bir su kütlesine daldığımda hissettiğim öfori ile paralellik göstermez. 77 Dereceye ulaştığında, her hafta sonu başarısız olmadan nasıl, nerede ve ne zaman yüzebileceğimi planlıyorum. Yoksa kendimi kaldırımda çırpınan, nefes nefese kalan bir balık gibi hissediyorum.

Bana göre, yüzmek sadece sıcak ve terli olduktan sonra etrafa sıçramakla ilgili değil, çoğu insan için tam bir patlama. Daha çok, uzuvlarımı suyun içinden çekmenin bana verdiği ani kolaylıkla ilgili – ve hareket kolaylığı, her fırsatta kararlılıkla kovaladığım yüksek bir şey.

Bir keresinde yüzmenin bana bir arkadaşıma ne kadar neşe verdiğini anlatmaya çalıştım. ”Ağırlıksız olacaksın” dedi. “Bu çılgın dünyada bir anne, bir yazar, bir ortak ve bir insan olarak sizi ağırlaştıran tüm sorumluluklarla, yüzmek ağırlıksız hissetmeniz için bir şanstır — sadece birkaç dakika veya saat olsa bile.”

 

Çaresizce ihtiyacım olan duygusal ağırlıksızlık konusunda kesinlikle haklıydı. Ama sadece yüzmeye bağımlı değildim çünkü bana verdiği mecazi ağırlıksızlık hissinin peşindeydim. Yüzerken, sadece birkaç bağımlı, bir iş ve bir ortakla birlikte gelen sayısız sorumluluktan değil, aynı zamanda acı yükünden de özgür hissediyorum.

(Genellikle) görünmez sakatlığım, dejeneratif disk hastalığı (DDD) adı verilen bir şeyden kaynaklanır; bu, temel olarak omurgamın disklerindeki jelin, omurgam artritik hale geldikçe ve yaşlılıkta olduğu gibi atrofiye dönüştüğü için kuruduğu anlamına gelir. Genel olarak, diskleriniz yerinden çıkmaya başlamadıkça, bazen omurganız boyunca uzanan sinir köklerine çarpmadıkça veya ezilmedikçe, DDD gerçekten büyük bir anlaşma değildir. Muhtemelen 20’li yaşlarımın başındaki bir araba kazasından kaynaklanan servikal omurga şeklindeki bir kayma ile ağırlaşan dejeneratif süreç benim için erken, 30’lu yaşlarımın sonlarında başladı. Hiç kimse size ddd’nin neden bazı insanlar için kontrolden çıkabileceğini söylemiyor, ancak bunu hissettiğinizde bunu hissettiğinize şüphe yok.

Yüzerken, sadece birkaç bağımlı, bir iş ve bir ortakla birlikte gelen sayısız sorumluluktan değil, aynı zamanda acı yükünden de özgür hissediyorum.

Ne yazık ki, ilk ciddi şekilde kaymış diskim, ikinci çocuğumun doğumundan sadece iki hafta sonra hızlı bir bakkal koşusu sırasında meydana geldi ve beni eve yürüyememe ve acımasız, acı verici, beyin yakıcı, merhamet için yalvarmama neden oldu. acı. Sağ bacağımı kullanamadım. Tek çözüm ameliyattı. Beş kilodan fazla bir şey kaldırmamam emredildi, bu yüzden prematüre yenidoğanımızı beşiğinden çıkarmayı göze alamayacağımız bir yardımcı kiralamak zorunda kaldık ve onu hemşirem için bana teslim ettik.

Sadece birkaç yıl sonra onu bir daha alamam. Servikal füzyon da dahil olmak üzere 10 yıl içinde üç omurga ameliyatı daha yapacağım, bu da boynumu dik tutan titanyum vidalarım ve kemiklerimi omuriliğimden ayırdığım ve beni kuadriplejiden kurtardığım anlamına geliyor. Ameliyatlarımdan bu yana disk replasmanı adı verilen bir yenilik öne çıktı, hastalara daha fazla hareketlilik ve daha hızlı iyileşme sağladı, ancak her ameliyatın geri dönmesi yaklaşık üç ay sürdü ve hatta daha uzun süre acı çekti.

Neyse ki, bazı hafif sinir hasarı biçimleri zamanla iyileşebilir (uzun, uzun bir süre) ve şimdi çok daha iyiyim. Neyse ki, fiziksel olarak yapabileceğim çok şey var, ama aynı zamanda bir daha denemem için çok riskli olan birçok şey var. Uçaktan atlayıp lunaparka binmek bitti. Kara elması acemi bir kayakçı olarak denemek en iyi fikir olmayabilir. Deadlifting benim gündemimin dışında. Ağır bir bavul ya da ağır yiyecek torbaları bile taşıyamıyorum. Her ne kadar bu tür faaliyetler başlamak için tam olarak kova listemin başında olmasa da, onları bir daha asla yapamayacağımı bilmek kısıtlayıcı geliyor. Yine de yapabileceğim her şey için minnettarım, bu yüzden bu şeylere odaklanıyorum ve mecazi kutsamalarımı sayıyorum.

Tüm uzman hesaplarına göre, yüzme, benim gibi biri için güç oluşturmak ve hareketliliği artırmak için en güvenli ve en iyi egzersiz biçimlerinden biridir. Yüzmeyi en çok sevdiğim şey, geliştirmek için çalışabileceğim bir şey olması. Havuzda, ben de herkes kadar yetenekliyim. Diğer yoğun fiziksel aktivitelerden sonra hissettiğim acı çekmeden hızlı yüzebilir ve uzun süre yürüyebilirim. Yüzme aynı zamanda sırt kasları inşa ederken sırtımdaki kıvrımları da çalıştırır, bu yüzden biraz daha uzun dururum ve iyi bir yüzmenin etkileri sürerken Dünyayı daha az acı içinde yürürüm.

Füzyon ameliyatı beklenmedik bir şekilde gerçekleşti ve bizi bahar tatilinde New Orleans’a uzun zamandır beklenen bir geziyi yeniden planlamaya zorladı. Arkadaşlarımdan ve komşularımdan her biri Turks ve Caicos’ta tüplü dalış yapıyor ya da Palm Springs’teki bir havuzda şenlikli bir içkiyle ayakta duruyormuş gibi görünüyordu. New York, Nisan ayında her zaman olduğu gibiydi — nemli, biraz soğuk ve yağmurlu. Füzyondan kurtulduğumda, yatakta dik oturduğumda (iyileşme sadece sırt üstü düz veya düz oturmaya izin verir) kendimi ağır ağrı kesicilerden ayırırken, New Orleans otellerini havuzlu olarak inceledim, hareket kolaylığı ile transfekte ettim. Sonunda onlara girdiğimde hissederdim. Dayanıklılık ve gözünü ödülden ayırma konusunda öğrendiğim en büyük dersti. Üç aylık yavaş, kasıtlı hareketlerden, beceriksizce eğitilmiş kaslardan ve kurumuş bir Teneke Adam gibi hissettikten sonra, nihayet yerleştiğimiz görkemli havuza girdiğimde hissettiğim zevk, çok para kazanmaya benziyordu. Kocam çocuklarımızın dalış tekniğini geliştirirken ben fırtınalar arasında saatler geçirdim ve klorlu mutlulukla gezdim, sonunda yine ağırlıksız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.